Studimi i frikshëm: "Pasi të vdisni, truri juaj e di që ju keni vdekur"

A keni menduar ndonjëherë se çfarë ndodh kur vdes? Ndoshta keni dëgjuar atë legjendën e njerëzve të cilët pasi bien në koma ngrihen të ngazëllyer duke thënë se panë një ditë në fund të tuneli dhe u kthyen në jeta.

Ose që ishin duke lundruar sipër trupit të tyre, teksa mjekët po punonin për t’i mbajtur në jetë.

Por deri më tani nuk dihej nëse mendja vazhdonte të punonte pasi trupi vdes.

Ashtu si xhirimi i tmerrit të kultit të viteve 90 "Flatliners", me e filmin Ellen Page, shkencëtarët kanë zbuluar se vetëdija e një personi vazhdon të punojë pasi ata vdesin.

Në film, një grup mjekësh të rinj kryen një eksperiment të rrezikshëm për të parë se çfarë ndodh në jetën e përtejme, duke i ndalur vazhdimisht zemrat e tyre.

Sam Parnia dhe ekipi i saj nga Shkolla e Mjekësisë në Langone të Universitetit të Nju Jorkut kishin të njëjtën pyetje.

Ata filluan të gjejnë përgjigjen në një mënyrë shumë më pak të rrezikshme, duke parë studimet në Evropë dhe SHBA për njerëzit që kishin pësuar vdekjen e zemrës dhe janë "kthyer në jetë".

Parnia për Live Science tha:

Atyre do u kërkohet që pasi të “kthehen në jetë” të përshkruajnë shikimet e mjekëve dhe infermierëve që punojnë, madje edhe bisedat që bën ekipi mjekësor bashkë me gjërat vizualë, në mënyrë që të vërtetojmë nëse truri vdes apo jo.”

Kjo ndodhi dhe kujtimet e tyre u verifikuan gjithashtu nga stafi mjekësor i cili raportoi se pacientët e tyre mund t'i mbanin mend detajet.

Vdekja, në kuptimin mjekësor, është kur zemra ndalon rrahjen dhe ndërpret qarkullimin e gjakut në tru.

Kjo do të thotë se funksionet e trurit ndalen gjithashtu dhe nuk mund ta mbajnë trupin gjallë.

Parnia shpjegoi se lëkura cerebrale e trurit - gjithashtu ngadalëson menjëherë, dhe vdes, që do të thotë se asnjë valë e trurit nuk është e dukshme në një monitor elektrik, brenda 2 deri në 20 sekondave.

Përfundimisht kjo rezulton me vdekjen e trurit.

Parnia dhe kolegët e saj gjithashtu po vëzhgojnë se si reagon truri gjatë një arresti kardiak për të përcaktuar se sa prej këtyre përvojave kanë të bëjnë me aktivitetin e trurit.

Ajo u shpreh:

Në të njëjtën kohë, ne gjithashtu studiojmë mendjen dhe vetëdijen njerëzore në kontekstin e vdekjes, për të kuptuar nëse ndërgjegjja bëhet e asgjësuar ose nëse vazhdon pasi të keni vdekur për një periudhë kohore - dhe si lidhet kjo me atë që po ndodh brenda trurit në kohë reale.”

Nuk është hera e parë që regjistrohet vazhdimësia e aktivitetit të trurit pas vdekjes.

Në mars, mjekët në një Njësi të Kujdesit Intensiv Kanadez zbuluan se një person kishte aktivitet të vazhdueshëm të trurit deri në 10 minuta pasi makineria që i mban në jetë, zemra, kishte ndalur së funksionuari, ndërsa tek tre persona tjerë nuk ndodhi ky fenomen.

Për më shumë se 10 minuta pasi mjekët deklaruan personin e vdekur klinikisht, valët e trurit, si ato që përjetojmë në gjumë vazhduan të funksiononin.

Studiuesit zbuluan gjithashtu se përvoja e vdekjes mund të jetë shumë e ndryshme për pacientë individualë.

Secili pacient regjistronte rezultate të ndryshme elektroencefalografike - aktiviteti elektrik në tru - si para dhe pas vdekjes./

Gjenden fosilet e një krijese të rrallë deti, daton 518 milion vjet më parë (Foto)                                             Fosilet e një krijese deti, të lashtë, të rrallë dhe misterioze, me një trup të ngjashëm me krimbat, guaskë si helmeta dhe thumba të frikshme, janë zbuluar së fundmi.
Arkeologët e kanë përshkruar si “krijesë të rëndë e të blinduar – që mendohet se daton rreth 518 milionë vjet më parë – si ‘një bishë mitike’ që ishte ‘e çuditshme përtej masës’,raporton Dailymail.Të dy mostrat mund të hedhin dritë mbi diversitetin e krijesave të zhdukura, si dhe lidhjen e tyre me kafshët në kohët moderne, tha studiuesi Zhao Fangchen.

Hëna e ftohtë 2017: Superhëna e dhjetorit do të jetë më e ndritshmja e këtij viti

Dhjetori do të sjellë superhënën më të ndritshme të vitit, ndërsa hëna  do të vendoset në pikën më të afërt të orbitës së tij në javën e parë të muajit. Gjithashtu kjo njihet edhe si  “hëna e ftohtë”, superhena  do të shfaqet në natën e 3 dhjetorit dhe do të jenë të dukshme në disa prej vendeve të Europës.  Ne kemi pasur tre superhena  të mëparshme këtë vit, por shumica prej tyre kanë qenë të rrethuara në hijet të errëta. Pra, kjo do të jetë e para e vitit që do të mund të shohim të plotë.Superhëna i këtij viti do të shfaqet në mbrëmjen e 3 dhjetorit 2017. Do të jetë më e ndritshme gjatë orës 4:47. Nuk ka nevojë për ndonjë lloj dylbi ose teleskopi për ta parë , pasi hëna do të jetë e dukshme në mënyrë të përkryer me syrin e lirë. Edhe pse, nëse doni të merrni disa fotografi të veçanta atëherë lentet e gjata mund të jenë të dobishme.
Hëna është e plotë kur Toka është drejtpërdrejt në linjë midis hënës dhe diellit. Duke u shfaqur çdo 29 dhe gjysmë dite, ato ndodhin kur Hëna është plotësisht e ndriçuar nga rrezet e Diellit. Hëna e plotë e çdo muaji ka emrin e vet të veçantë. Ky emër që i është vendosur kësaj here lidhet me motin e ftohtë të dhjetorit. ..    info Bota.al

Disa truke psikologjike që do jua lehtësojnë jetën

Disa truke psikologjike që do jua lehtësojnë jetën

Kur merrni një përgjigje që s’ju kënaq, nguljani sytë personit që jua jep përgjigjen.

Ruani gjithmonë qetësinë kur dikush ngre zërin përballë jush.

Për të shmangur sulmin uluni gjithmonë pranë agresorit.

Nëse do që të jesh sa më popullor, kujto gjithmonë emrat e të gjithë njerëzve.

Shkruaji në një letër mendimet e tua kur ndihesh e stresuar apo në ankth.

Kur nuk merr dot një vendim, jepi vetes më pak zgjedhje.

Qëndrimi i duhur i trupit ndihmon që të rrisësh vetëbesimin.

Nëse nuk i bind dot të tjerët bëji konfuzë.

Bëji njerëzit të ndjehen sikur keni nevojë për ta, kur u kërkoni ndihmë.

Ngrohi duart përpara se t’i shtrëngosh me të tjerët. / Bota.al